18 listopada słowacki rząd premiera Roberta Fico wprowadził darmowe przejazdy kolejowe dla uczniów, studentów (do lat 26), emerytów, rencistów, sierot, wdów oraz wdowców. Przez Internet przetoczyła się fala pytań: Czy to naprawdę działa? Czy osoby z krajów ościennych (w tym Polski) też mogą korzystać z przejazdów? Czy konieczne jest w tym celu zameldowanie na Słowacji?
Postanowiłem zebrać moje doświadczenia w jedno kompendium. Skupię się na dokumentach wymaganych dla studentów.
Zanim przejdziemy dalej - tak, to działa! Z pociągów mogą korzystać wszyscy członkowie wyżej wymienionych grup społecznych zamieszkali w Polsce. Czytałem sprzeczne informacje na temat tego, czy trzeba studiować lub pobierać świadczenia emerytalne na Słowacji: otóż nie trzeba. Wystarczy studiować i mieszkać w dowolnym kraju Unii Europejskiej.
1. DOKUMENT
Aby dostać Preukaz (dokument poświadczający uprawnienia do otrzymania stuprocentowej ulgi), należy przynieść na stację:
a) odpowiednio wypełniony wniosek
b) zaświadczenie o studiowaniu z tłumaczeniem przysięgłym na język słowacki
c) stosunkowo aktualną, dobrze dociętą fotografię (2x3 cm).
Wniosek można pobrać ze strony ZSSK, zaznaczając odpowiednio drugą kratkę (Dokument dla ucznia/studenta), wpisując imię i nazwisko (Meno a priezvisko), adres zamieszkania (Adresa trvalého bydliska), datę urodzenia (Dátum nar.), numer dokumentu tożsamości (Preukaz totožnosti (OP/Pas) č.), e-mail lub telefon i podpisując się.
W drugiej części wniosku znajduje się szablon zaświadczenia o odbywaniu studiów. Uwaga: jeśli żyjemy w dobrych stosunkach z dziekanem lub innym pracownikiem uczelni upoważnionym do potwierdzenia naszych studiów, możemy poprosić o podpis i pieczątkę w tej części, co oszczędzi nam wizyty u tłumacza (a zarazem dodatkowych kosztów). W kolejnych miejscach należy wpisać odpowiednio: nazwę szkoły (należy tu zaznaczyć, że trzeba dopisać również jej słowacką nazwę, ponieważ taka znajdzie się w dokumencie), rok akademicki, czas studiowania (jak się przekonaliśmy, chodzi o wpisanie konkretnego roku akademickiego, nie o całość studiów), rok studiów i długość trwania studiów.
Dolną część wniosku zostawiamy pustą, jest to miejsce na adnotacje urzędowe.
Po uzbieraniu wszystkich dokumentów udajemy się na stację, gdzie osoba w okienku wyrobi nam dokument na poczekaniu.
2. NA CO UWAŻAĆ
Stary szynobus, eksploatowany obecnie na krótkich trasach |
b) Aby pojechać pociągiem za darmo, musimy pobrać w kasie dworca bezpłatny bilet (pokazując Preukaz przy "zakupie"). Pula takich biletów jest ograniczona - gdy jednak się wyczerpią, możemy poprosić konduktora o wystawienie dokumentu przejazdu bez dodatkowej opłaty.
c) Bezpłatne bilety obowiązują tylko na przejazdy pociągami osobowymi, pospiesznymi oraz RegioJet. Pamiętajmy, że InterCity oraz EuroCity są płatne!
d) W okresie wakacyjnym (lipiec-sierpień) studenci mogą podróżować wyłącznie na dwóch, wybranych przez siebie trasach. Nie dotyczy to studentów mieszkających i uczących się poza granicami Słowacji - dla nich bilety ważne są tylko w terminie od 1 września do 30 czerwca.
3. DOJAZD
W chwili obecnej na Słowację kursuje tylko jedno międzynarodowe połączenie kolejowe, przez Zwardoń. Koszt pociągu ze Zwardonia do Skalitego-Serafinova może wynieść aż 8 euro, warto zatem ten dystans przebyć na piechotę - jest to zaledwie półtora kilometra.
Uwaga: pociągi ze Skalitego-Serafinova jeżdżą do Čadcy trzy razy na dobę! Jeśli nie pasuje nam godzina pociągu, możemy dojść do głównej drogi i złapać bezpośredni autobus (SAD) do Čadcy - kursują one o wiele częściej, a ich koszt to 0,95€.
4. POCIĄGI
Skoda Vagónka, jeden z najnowszych pociągów we flocie ZSSK |
2 komentarze:
A czy oferta dotyczy również uczniów liceów? Jeśli tak, to jakie dokumenty są potrzebne? (Bo o zaświadczenie o studiowaniu w liceum ciężko)
:)
W tej materii nie mam doświadczenia. Zniżki na pewno dotyczą również uczniów, prawdopodobnie potrzebne jest zaświadczenie o odbywaniu nauki w danej szkole, wystawione przez sekretariat. Bardzo ważne jest, aby było w języku słowackim.
Prześlij komentarz